Tipy na výlety

Opravený Pasecký kříž (Délka túry 15 minut)

Při cestě do penzionu RS Trnava potkáváte asi 2km před cílem po levé straně kamenný kříž. Pro všechny pasekáře je to styčný bod – většina rozmluv o okolí probíhá s použitím místního označení, jinými slovy “lesti sa to stalo u kříža, pod křížem nebo nad křížem”. … celý článek

 

 

 

 

Valašský statek u Bořutů (Délka túry 15 minut)

Nedaleko penzionu se nachází hospodářská usedlost, kde si po dohodě můžete prohlédnout domácí zvířata, ochutnat čerstvý chléb či koláče, místní med, mléko a tvaroh, a prohlédnout si řemeslné výrobky v praxi. … celý článek
uborutu_02 uborutu_03 uborutu_04 uborutu_05

Jalovcová louka Trnava(Délka túry 1 hodina)

Přírodní památka Jalovcová louka představuje bohaté porosty jalovce obecného v jihovýchodní části Hostýnských vrchů. Je situována na jihovýchodním svahu vrchu Skalky (476 m n. m.), v nadmořské výšce 420-450 m, asi 0,5 km západně od základní školy v obci Trnava. Celková výměra 2,8348 ha.

Jalovcova_louka_29-10-02_1 Jalovcova_louka_29-10-02_4

Vrzavé skály (Délka túry 3 hodiny)

Seskupení skalních útvarů na trojmezí obcí Podkopná Lhota – Držková – Kašava. Nejlépe pěšky přes Chovancův Vrch.

skaly01_ skaly02_

Kaplička na Popradné (Délka túry 1,5 hodiny)

Krásná Kaplička se studánkou na hřebenu Popradná. Turistický rozcestník. Možnost spojit s cestou na Baťkovou nebo Syrákov.

kaplicka01 kaplicka02

Ranč v sedle Držková ( Čas trasy: 14 min automobilem )
V rámci pobytu u nás můžete zavítat na nedaleký Ranč v Sedle s následující nabídkou služeb:
– vyjížďky na koních do přírody – výuka westernového ježdění – vození dětí (pod dohledem instruktora) – relaxační cvičení na koni aj.

Turistická chata Baťková (Délka túry 1,5 hodiny)

Velmi sparťansky zařízená chata na turistické spojnici Zlínska a Vsetínska. Perfektní výlet v zimě na běžkách. Nejlepší trasa přes Drábkův Vrch. Otevírací doba nepravidelná.

Rozhledna Vartovna  (Délka túry 2,5 hodiny)
Nad valašskou obcí Seninka na kopci Vartovna byla v listopadu 2009 otevřena kovová rozhledna. Vyhlídková věž o výšce 37 metrů je tvořena kovovým válcem, který vystupuje z betonové základny částečně zakryté gubionovou zdí.

Sirákov (Délka túry 2,5 hodiny)

Pěkná procházka zakončená návštěvou motorestu s výbornou hlívou ústřičnou.

sirakov2 sirakov1

Údolní nádrž Všemina (Délka túry 1,5 hodiny)

Přehrada postavená v 80.letech s možností koupání, lanové centrum, tenisové kurty. Pěkná nenáročná procházka krásným údolím Miluchov.

vsemina vsemina2

Ranč Všemina (Délka túry 1,5 hodiny)

jízda na koni

ranc

Vrch Troják (Délka túry 3,5 hodiny)

Je vzdálen 4 km od Tesáku. Lyžařské středisko při silnici ze Vsetína do Bystřice pod Hostýnem. Lyžařské vleky a lyžařské běžecké terény.

Vrch Tesák (Délka túry 4 hodiny)

Je vzdálen 8 km od Bystřice pod Hostýnem. Turistické středisko pro zimní sporty, lyžařské vleky a zajímavé trasy pro lyžaře a běžkaře. Na rozloze 7,55 ha přírodní rezervace s původními bukovými lesy s vtroušenou jedlí, jasanem a klenem. V podrostech lesa se vyskytují vzácné karpatské druhy rostlin, jako např. ostřice chlupatá, pryšec mandloňový, šalvěj lepkavá a další.

Vrch Hostýn (Délka túry 6,5 hodiny)

Z daleka viditelný a dávající krásný pohled na okolní krajinu. Starodávné poutní místo s barokním chrámem z roku 1721 – 48. Uvnitř chrámu socha panny Marie, vysílající blesky proti Tatarům, kteří v roce 1242 nedalekého kraje pustošili. Zajímavá stará a nová Křížová cesta od arch. Jurkoviče a umělecké mozaiky od Jano Kohlera. Vrch Hostýn je zajímavé navštívit zejména v období, kdy se konají poutě katolických věřící, ale i v zimě. V okolí jsou sportovní a rekreační střediska a lyžařský vlek.

sv_hostyn_1 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Slušovice (Autem 15 minut)

dostihový areál, golfové hřiště

slusovice1

Luhačovice (Autem 30 minut)

nejznámější moravské lázně, lázně příjemnou a poklidnou atmosférou i se svým okolím nabízejí řadu příležitostí k pěším výletům, leží v krajině Bilých Karpat, muzeum luhačovského zálesí, přehrada – koupání

luhacovice2 luhacovice1 luhacovice3 luhacovice4

Lukov (Autem 20 minut+30 minut pěší túra)

zřícenina gotického hradu ze 13. století

lukov1 lukov2 lukov3 lukov4

Zámek Lešná (Autem 20 minut)

současný secesní zámek pochází z let 1887-1894 a má přepychovou dřevořezbářskou výzdobu interiérů. Majetkem státu je zámecký mobiliář, který obsahuje několik tisíc sbírkových předmětů, mnohdy velmi unikátních a historicky cenných. Pro svou ojedinělost byl zámek s parterem obklopujícího romantického parku a blízkou oborou zapsán do seznamu kulturních památek ČR park tvoří prostředí starší habrové doubravy, která postupně přechází v romantický anglický park. Stáří některých stromů, zejména dubů se pohybuje kolem 270-ti let. Park obsahuje dnes přes 220 taxonů a variet s mnoha vzácnými druhy. Park je nejvýznamnějším dendrologickým celkem zlínského regionu a již dnes v podstatě plní funkci arboreta.

zamek1 zamek2 zamek3 zamek4

ZOO Lešná (Autem 20 minut)

220 druhů zvířat až po bezobratlé živočichy řada z nich je velmi vzácná nebo jinak nevšední, jízdy kočárem se spřežením lipicánů, jízdy pro děti a mládež na ponících a koních, ukázky výcviku lachtanů a sokolnických dravců, prodej suvenýrů, programy pro veřejnost, školní výukové programy, 42 ha expozičních ploch

lesna1 lesna2 lesna3 lesna4

Zlín (Autem 30 minut)

krajské město s jedinečnou moderní architekturou, r. 1894 založena firma BAŤA, muzeum obuvi, gotický hrad Malenovice, centrum společenského, kulturního a sportovního dění regionu

zlin1 zlin2 zlin3 zlin4

Obuvnické muzeum Zlín (Autem 30 minut)

Obuvnické muzeum představuje prostřednictvím jedinečných exponátů historii i současnost obouvání, vývoj výroby obuvi a dějiny ševcovského řemesla.

obuv1 obuv2 obuv3 obuv4

Správní budova č. 21 Zlín (Autem 30 minut)

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, lidově zvaná “zlínský mrakodrap”, je jedním z vrcholných děl předválečné československé funkcionalistické architektury.

21_1 21_2 21_3 21_4

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (Autem 30 minut)

Muzeum jihovýchodní Moravy sídlí ve zlínském zámku a ve svých expozicích představuje mimo jiné cestovatele Zikmunda a Hanzelku nebo historii zlínských filmových ateliérů.

muzeum1 muzeum2 muzeum3 muzeum4

Hrad Malenovice (Autem 40 minut)

jedna z nejvýznamnějších gotických památek zlínského regionu.

malenovice1 malenovice4 KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Distillery land R. JELÍNEK Vizovice (Autem 30 minut)

zde se dovíte jak se vyrábí “valašská voda”

jelinek1 jelinek2 jelinek3 jelinek4

Štěpský dvůr Vizovice (Autem 30 minut)

pokud chcete obdarovat někoho milým dárkem, navštivte štěpský dvůr a pokud ne pro dárky, tak pro inspiraci

dvur

Vizovické pečivo (Autem 30 minut)

předvádění a prodej vizovického pečiva, expozice valašského lidového umění

pecivo4 pecivo1 pecivo2 pecivo3

Zámek Vizovice (Autem 30 minut)

pozdní baroko 2.polovina 18. století, k zámecké budově přiléhá anglický a francouzský park se sochařskou výzdobou Ondřeje Schweigla, autora výzdoby interiérů zámecké kaple, bohaté zámecké interiéry ve stylu baroka, rokoka, empíru i biedermeieru s množstvím porcelánu a jiných předmětů, dominanta města Vizovice, národní kulturní památka, obrazová galerie – sbírka se vzácným souborem děl nizozemského malířství, expozice pálení slivovice

vizovice1 vizovice2 vizovice3 vizovice4

Rozhledna Loučka – Doubrava – Vizovice (Autem 40 minut + pěšky 30 minut)

Padesát pět metrů vysoký stožár mobilního operátora s rozhlednou, byl slavnostně otevřen 17.července 2004 na vrcholu Doubravy u Vizovic (672 m.n.m). V první polovině minulého století zde již jedna rozhledna stávala – byla dřevěná, časem zchátrala, a v padesátých letech musela být stržena. Výstavba nové ocelové věže, trvala přibližně dva roky a investovala ji společnost T-mobille. Na vyhlídkovou plošinu, která je umístěna ve 33 metrech nad okolním terénem, vede celkem 177 schodů, a je odtud pěkný výhled na část Vizovických a Hostýnských vrchů či Luhačovickou vrchovinu. Velmi dobře jsou vidět Vizovice a Zlín, nebo Velká Javorina, Svatý Hostýn a Radhošť.

rozhledna2 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jasenná – fojtství (Autem 40 minut)

Jasenské fojtství je ze všech starých valašských staveb v okresu vizovském nejzachovalejší a zároveň nejrázovitější a zasluhuje, aby jako vzácná památka domácího stavitelského umění v nynější, původní podobě trvale zachována byla. Ale nejen stavbou, též zajímavou minulostí svou vynikalo fojtství jasenské nad všemi ostatními na Vizovsku.

jasenna1 jasenna2 jasenna3 jasenna4

Provodov (Autem 30 minut)

Kostel Panny Marie Sněžné pocházející z r. 1750 a nacházející se na poutním místě zvaném Malenisko, poblíž je pramen a od kostela vede křížová cesta na jejímž konci stojí kaple, zřícenina hradu Rýsov, zřícenina hradu Starý Světlov, socha sv. Jana Nepomuckého a boží muka u fary

provodov1 provodov2 provodov3

Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm (Autem 45 minut)

Valašské muzeum v přírodě je nejstarší muzeum v přírodě ve střední Evropě, bylo založeno v roce 1925. Ve třech samostatných areálech Dřevěné městečko, Mlýnská dolina a Valašská dědina je umístěno více jak šedesát objektů, zastupujících typickou roubenou architekturu národopisného regionu Valašsko.

skanzen1 skanzen2 skanzen3 skanzen4

Pustevny Rožnov pod Radhoštěm (Autem 1 hodina)

Horské sídlo Pustevny (1018 m), pojmenované po poustevnících, kteří zde žili a z nichž poslední zemřel roku 1874, jsou význačným turistickým střediskem. Pustevnám dominují dřevěné stavby postavené v lidovém slohu významným slovenským architektem Dušanem Jurkovičem.

pustevny3 pustevny4 pustevny1 pustevny2

Socha Radegasta – Pustevny Rožnov pod Radhoštěm (Autem 1 hodina + 1 hodina pěšky )

RADEGASTA, pohanského boha úrody, vytvořil Albín Polášek s býčí hlavou, rohem hojnosti, kačenou a s valašskými krpci. Původní socha je zhotovena z umělého kamene se železnou vložkou a přísadou žulové drti. Na Radhošti špatně odolávala nepříznivému počasí a proto byla nahrazena kopií z pevnější žuly. Originál se nyní nachází ve vstupní hale frenštátské radnice.

Další zajímavá místa zde.